Jak było na warsztatach dla pretendentów do Sieci Cittaslow 22-23 stycznia 2015 r. w Barczewie?

.
.

W warsztatach wzięło udział 41 osób, w tym zaproszeni goście i eksperci oraz uczestnicy - przedstawiciele czterech miast zainteresowanych ideą Cittaslow z województwa warmińsko-mazurskiego: Braniewa, Lidzbarka Welskiego, Ornety i Pieniężna, miast członkowskich Polskiej Krajowej Sieci Miast Cittaslow i przedstawiciele Województwa Warmińsko-Mazurskiego, jako członka wspierającego Polską Krajową Sieć Miast Cittaslow.

Pierwszego dnia uczestnicy zapoznani zostali z głównymi założeniami idei Międzynarodowego Stowarzyszenia Cittaslow i funkcjonowaniem Polskiej Krajowej Sieci Cittaslow. Pani Sylwia Jaskulska, Członek Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego wyraziła uznanie dla działań podejmowanych przez miasteczka Polskiej Krajowej Sieci Cittaslow i zapewniła o wsparciu Województwa dla nich, będącego wszakże członkiem wspierającym Cittaslow. Pan Lech Jan Nitkowski, Burmistrz Barczewa jako gospodarz przywitał gości, zaś w popołudniowej części turystycznej zaprosił do zwiedzenia miasta i jego najpiękniejszych, świeżo zrewitalizowanych obiektów. Pan Andrzej Wojda, Przewodniczący Rady Miejskiej w Olsztynku, w zastępstwie Pana Artura Wrochny, Burmistrza Olsztynka pełniącego funkcję wicekoordynatora Polskiej Krajowej Sieci Miast Cittaslow, omówił korzyści wynikające z przynależności do Cittaslow, ale również oczekiwania w stosunku do pretendentów, ponieważ miasta członkowskie coraz aktywniej angażują się w działania Cittaslow i promocję tej idei. Ważną kwestią jest tu rola Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, jako członka wspierającego Cittaslow. Następnie prelekcje wygłosili:
•    Pani Lidia Wójtowicz, Dyrektor Departamentu Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego nt. „Cittaslow w nowym sezonie europejskim”
•    Pan Włodzimierz Szelążek, Prezes Warmińsko-Mazurskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. w Olsztynie i Pani Marta Piskorz, Dyrektor Wydziału Wspierania Przedsiębiorczości i Polityki Regionalnej WMARR nt. „Program Rewitalizacji Miast Sieci Cittaslow”
•    Pan Andrzej Bobrowicz, licencjonowany przewodnik PTTK nt. „Krajobraz małych miasteczek oczami przewodnika”.
 
Drugiego dnia, uczestnicy warsztatów prowadzili rozmowy dotyczące funkcjonowania sieci, planowanych działań i wyzwań stojących przed siecią w 2015 roku oraz spełniania kryteriów certyfikacyjnych. Ponadto, dzięki atrakcyjnej prezentacji Ornety tytułem „Dlaczego warto być Cittaslow?”, mogli dowiedzieć się więcej o motywacji miast pretendentów do przystąpienia do sieci Cittaslow, podejmowanych przez nie inwestycjach mających na celu spełnienie wymogów certyfikacyjnych i służących przede wszystkim poprawie jakości życia mieszkańców.
Ważnym elementem był wykład Prof. dr hab. Krzysztofa Skalskiego, członka Komitetu Naukowego Międzynarodowego Stowarzyszenia Cittaslow nt. „Rewitalizacja miasteczek Cittaslow w kontekście społecznym i inwestycyjnym”.
Warsztaty zostały dofinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013 oraz z budżetu samorządu województwa warmińsko – mazurskiego w ramach projektu „Promocja idei Cittaslow na Warmii, Mazurach i Powiślu”.
 
Źródło: cittaslowpolska.pl
 

poleć znajomemu

Cittaslow

20.04.2015 Festiwal Cittaslow 2015 w Gołdapi

Już 9 maja na Warmii i Mazurach odbędzie się szósta edycja Festiwalu Cittaslow. Po Reszlu, Lidzbarku Warmińskim, Nowym Mieście Lubawskim, …

03.04.2015 Konsultacje dotyczące Programu Rewitalizacji Sieci Miast Cittaslow - miasto Ryn

Szanowny Mieszkańcy, Zwracam się z uprzejmą prośbą o zapoznanie się i zgłaszanie ewentualnych uwag, wniosków i sugestii dotyczących …

01.04.2015 Festiwal Cittaslow 2015 w Gołdapi

Już 9 maja na Warmii i Mazurach odbędzie się szósta edycja Festiwalu Cittaslow. Po Reszlu, Lidzbarku Warmińskim, Nowym …