Projekt systemowy MGOPS w Rynie

Aktywizacja społeczno-zawodowa
Aktywizacja społeczno-zawodowa

       Miejsko – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Rynie przygotował projekt w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki - Priorytet VII Promocja Integracji Społecznej, Działanie 7.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez Ośrodki Pomocy Społecznej, pod nazwą „Aktywizacja społeczno – zawodowa bezrobotnych jako sposób zapobiegania wykluczeniu społecznemu”. Celem naszego projektu jest zapobieganie wykluczeniu społecznemu i zawodowemu mieszkańców gminy Ryn, korzystających ze świadczeń pomocy społecznej, podniesienie kwalifikacji zawodowych, zwiększenie kompetencji społecznych osób bezrobotnych, eliminowanie barier w dostępie do usług społecznych.


      Projekt zakłada zaoferowanie kompleksowego i zintegrowanego programu wsparcia dla osób bezrobotnych korzystających z pomocy społecznej. Zaplanowano zastosowanie wszelkich możliwych form wsparcia i instrumentów aktywnej integracji dostosowanych do indywidualnych potrzeb uczestników projektu. Narzędziem pracy socjalnej będzie kontrakt socjalny. W szczególności zakłada się organizację zajęć z doradcą zawodowym, trening kompetencji społecznych, konsultacje psychologiczne.

Trwałym efektem projektu ma być zmniejszenie liczby osób korzystających z pomocy społecznej i zwiększenie liczby osób gotowych do podjęcia zatrudnienia.


Rezultaty osiągnięte w Projekcie „Aktywizacja społeczno-zawodowa bezrobotnych jako sposób zapobiegania wykluczeniu społecznemu” w 2009r :

- 37 klientów Ośrodka Pomocy Społecznej, którzy zakończyli udział w Projekcie dotyczącym aktywnej integracji;
- 21 osób objętych kontraktami socjalnymi w ramach realizacji projektu;
- 20 zaświadczeń o odbytym kursie obsługi komputera;
- nabycie umiejętności przygotowania własnego CV i listu motywacyjnego;

W wyniku działań podjętych w ramach Projektu osiągnięto następujące rezultaty miękkie:

-Wzrost motywacji do podejmowania aktywności w przezwyciężaniu codziennych trudności;
-Wzrost samooceny w zakresie szans na podejmowanie aktywności zawodowej;
-Zwiększenie zaufania we własne siły i możliwości;
-Zmiana przekonania o przydatności i wartości kontraktu socjalnego jako narzędzia do planowania podejmowanych działań.

W terminie 15.05.2009r. -11.07.2009r. beneficjenci projektu „Aktywizacja społeczno – zawodowa bezrobotnych jako sposób zapobiegania wykluczeniu społecznemu” w ramach instrumentu społecznego uczestniczyli w treningu umiejętności społecznych. Tematyką zajęć były m.in.:

- autoprezentacja;
- pogłębianie samoświadomości i akceptacji siebie;
- rozpoznawanie swoich mocnych i słabych stron;
- rozwijanie sztuki komunikowania się i rozwiązywania konfliktów;
- budowanie pozytywnej, wewnętrznej motywacji.

W terminie 20.05.2009r. – 30.09.2009r. beneficjenci ostateczni w ramach instrumentu zdrowotnego uczestniczyli w psychoterapii współuzależnień i terapii psychologicznej. Dzięki uczestnictwu osiągnięto:

- wzrost umiejętności opiekuńczo – wychowawczych;
- zwiększenie wiedzy o szkodliwym wpływie picia alkoholu.

23.07.2009r.
Beneficjenci projektu wraz z otoczeniem uczestniczyli w ramach Działań o charakterze środowiskowym, w wycieczce edukacyjno – turystycznej. Zwiedzono Leśniczówkę Pranie, położoną w Puszczy Piskiej tuż nad jeziorem Nidzkim. Dodatkową atrakcją był godzinny rejs statkiem.

29.09.2009r.
Beneficjenci projektu wraz z otoczeniem uczestniczyli w ramach Działań o charakterze środowiskowym w spektaklu teatralnym „Elling” w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Dzięki możliwości obcowania ze sztuką u beneficjentów rozwija się twórcze myślenie, wyobraźnia i wrażliwość.

W terminie 05.09.2009r. – 12.11.2009r. beneficjenci projektu w ramach instrumentu zawodowego uczestniczyli w spotkaniach grupowych i indywidualnych z doradcą zawodowym. Program zajęć obejmował:

- Reakcja na utratę pracy;
- Analiza niepowodzeń w poszukiwaniu pracy;
- Uczenie się, a siła twórczego myślenia;
- Rynek pracy;
- Dokumenty aplikacyjne;
- Rozmowa kwalifikacyjna;

W terminie 03 – 14.12.2009r. 20 beneficjentów ostatecznych projektu „ Aktywizacja społeczno – zawodowa bezrobotnych jako sposób zapobiegania wykluczeniu społecznemu” uczestniczyło w kursie „Podstawy obsługi komputera z elementami Internetu”. Tematyką zajęć były:

- Podstawy pracy z komputerem;
- Edytor tekstu WORD;
- Internet i poczta elektroniczna.

Projekt zakończył się pełnym sukcesem, wszystkie założone cele i wskaźniki zostały zrealizowane.
2010-03-30  Ruszy III Edycja Projektu

poleć znajomemu

Inne

28.04.2015 Dni Otwartych Drzwi ZUOK Spytkowo

Serdecznie zapraszamy Państwa na „Dni Otwartych Drzwi” Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych Spytkowo Sp. z o.o., …

20.04.2015 Praca dla ratowników WOPR

Burmistrz Miasta i Gminy Ryn zaprasza wszystkich chętnych posiadających uprawnienia ratownika WOPR do pracy w miejscu przeznaczonym do kąpieli w …